Завршна конференција пројекта одржана у Београду на Међународни дан шума

Завршна конференција твининг пројекта Европске уније „Унапређење управљања шумама у Србији као допринос ублажавању климатских промена и прилагођавању на измењене климатске услове“ одржана је 21.марта 2023. године у Плати Србија у Београду.

Овај двогодишњи твининг пројекат који финансира ЕУ са буџетом од милион евра бавио се пружањем подршке Републици Србији у јачању капацитета шумарског сектора и спровођењу обавеза које произилазе из стандарда и прописа ЕУ у области шумарства и сродних области. Пројектно партнерство чине Аустрија као водећа држава чланица, Словачка као млађи партнер и Министарство финансија, Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније, као уговарачко тело из Србије. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде имало је централну улогу у спровођењу овог пројекта у Србији.

Конференцију је отворио господин Вељко Одаловић, државни секретар, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и нагласио да су „Твининг пројекти од суштинског значаја за размену искустава и изградњу дугорочних партнерстава између институција, али и међу људима“. Затим су присутнима добродошлицу пожелели Њ.E. господин Кристијан Ебнер, амбасадор Републике Аустрије у Републици Србији, Њ.E. господин Федор Росоха, амбасадор Словачке Републике у Републици Србији и Сакеларис Хурдас из Делегације Европске уније у Републици Србији. Конференцији су присуствовали креатори политика, запослени у сектору шумарства и друге заинтересоване стране у области одрживог газдовања шумама у Србији, стручњаци из надлежних институција Аустрије и Словачке, као и представници дипломатског кора и медија.

Господин Саша Стаматовић, вођа пројекта из земље кориснице и в.д. директора Управе за шуме, истакао је кључне резултате овог твининг пројекта. Експерти који су били ангажовани на овом пројекту помогли су Управи за шуме да изради Мапу пута за национални шумарски програм, као и да успостави циклус шумарске политике путем јавних консултација. Заједнички рад и активности довели су и до унапређења постојећег система субвенција који се користи у Србији. Поред тога, експерти су дали препоруке за усклађивање српских правних прописа са системом трговине дрветом у Европској унији. Господин Стаматовић је затим нагласио: „У програму обуке у оквиру пројекта учествовали креатори политике, запослени у сектору шумарства, па чак и мали сопственици шума, што је за нас од изузетне важности“.

Представници аустријског Савезног министарства пољопривреде, шумарства, региона и водопривреде и Министарства пољопривреде и руралног развоја Словачке изнели су своје виђење сарадње у области одрживог газдовања шумама.

Учесници панела на конференције били су господин Саша Стаматовић, господин Петер Мајер, вођа пројекта из државе чланице и директор Аустријског истраживачког центра за шуме, господин Милан Сарваш из Националног шумарског центра Словачке и господин Предраг Јовић из Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO). Они су представили занимљива виђења улоге шума и шумарства у прилагођавању на климатске промене и ублажавању њиховог утицаја у Србији и широм Европе. Панел дискусију водили су господин Јозеф Турок, стални саветник на твининг пројекту и госпођа Љиљана Совиљ, стални саветник на твининг пројекту из државе кориснице.

Затварање конференције обележено је потписивањем Меморандума о разумевању од стране директора Института за шумарство из Србије, Истраживачког центра за шуме из Аустрије и Националног шумарског центра Словачке.


Last updated: 7. Novembar 2024. 16:38